Το Toyota MR2 ήταν ένα σπορ διθέσιο αυτοκίνητο, με τον κινητήρα στο κέντρο και την κίνηση πίσω, που παρήχθη από την ιαπωνική αυτοκινητοβιομηχανία Toyota, από το 1984 μέχρι τον Ιούλιο του 2007, όταν και σταμάτησε η παραγωγή του στην Ιαπωνία. Υπήρξαν τρεις διαφορετικές γενιές του MR2:
Σε όλες τις γενιές του, το MR2 είχε σχεδιαστεί για να είναι μικρό και οικονομικό στην παραγωγή, αλλά και με σπορ στυλ και ευχάριστο χειρισμό. Τα βασικά του στοιχεία σχεδίασης είναι τα γόνατα Mac-Pherson στις εμπρός και πίσω αναρτήσεις, και οι εγκάρσιας τοποθέτησης κινητήρες, και στις 3 γενιές του MR2, αν και κάθε γενιά διαφέρει σημαντικά στην αισθητική από την επόμενη. Ιστορικά, επίσης, υπήρξε το πρώτο ιαπωνικό αυτοκίνητο με κεντρομήχανη διάταξη.